16 Mart 2017 Perşembe

Su arıtma cihazı karbon filtre nedir?


Su arıtma cihazları karbon filtre çeşitleri


su arıtma cihazları için uygulanan karbon filtreler iki ana gruba ayrılır. "Aktif" ifadesinin manası kömürün arasında gözenekler meydana getirmek gayesiyle muameleden geçirilmesidir. Bu işlem karbonun alan bölgesini genişletir. "Blok" sözünün anlamı özel bir patentli teknoloji kullanılarak kömürün gözenekli bir blok biçiminde sıkıştırılmasıdır. Su aktif karbonla temasa geçtiğinde nebati kirleticiler ve partiküller (tanecikler) gözeneklere yapışır. Bu gözenekli kanalların yüzeyi, türlü yapay olmayan kirletici maddelerin bu yere tutunmasını sağlar. delikler ve alan platformu arttıkça aktif karbonun kirletici elementleri filtre etme kudreti de artar.

Aktif karbon pestisit (böcek ilacı) ve herbisit (ot ilacı) benzeri nice yapay olmayan karbon bazlı bileşiği bağlar ve soğurur. Karbon filtre, demir, kireç, nitratlar, tuz gibi inorganik bileşikleri ve krom, kadmiyum gibi suyun içerdiğinde çözünebilen ağır metalleri tıpkı ölçüde ortadan kaldırma kapasitesine malik değildir. filtrede uygulanan karbonda 3 tip delik bulunmakta :
• Makroporlar; yani büyük gözenekler daha büyük bileşikleri yok etmekte işe faydalar (molekül ağırlığı on.000 birimden çok bileşikler).
• Geçiş porları; yani orta büyüklükte gözenekler, molekül ağırlığı hemen hemen 500 birim olan pestisit gibi orta büyüklükteki bileşikleri yok eder.
• Mikroporlar; yani ufak gözenekler molekül ağırlığı 100 birimden daha yetersiz olan THM`ler benzeri ufak bileşikleri ortadan kaldırır.

Klor karbon bazlı karışımlar kanununun bir kaç istisnasından biridir. Klor karbon filtre yüzeyi ile reaksiyona girer ve klorüre dönüşür. Bu reaksiyon kloru dolayısıyla hoş olmayan tadını ve kokusunu ortadan kaldırır. Tüketici adına önemli olan klorun damak tadı ve kokusunun yok edilmesidir. Klor düzeyi önemsizdir ve endişelenecek bir konu değildir.

örgü liflerden organize edilen dokuma kumaşların aksine dokuma olmayan kumaş tek bir levha ve ya tabakadan yapılmaktadır. kartuşunda kullanılan dokuma olmayan malzeme polipropilen şekilde bilinen sentetik bir polimerdir. Polipropilen inerttir - yani filtre yaşamı boyunca kimyasal reaksiyona girmez yahut parçalanmaz. temel maksadı partikülleri ele geçirmek ve karbon bloku korumaktır.

Su arıtma cihazları blok karbon filtre nedir?


Block karbon filtre su filtreleme makinelerinin ikinci aşaması şekilde bilinmektedir.ilk evreden geçen sular block karbon filtreye geldiği zaman suda bulunan klor.renk ve tadını etkileyecek yararsız unsurları yok ederek suyun orjinal halini kazanmasına destekçi olmaktadır.bunun yanısıra suyun içerdiğinde var olan naturel etmeni yok edilmesine de destekçi olabilir.Bu filtrenin içinde aktif granülden ve yüksek performanslı aktive edilmiş karbonlardan oluşmaktadır.özetle suda bulunan bitkisel kirleticileri yok etmektedir.

Bu block karbon filtrenin kullanım ömrü yaklaşık olarak 6 ila 8 ay arasındadır ve litre olarak hesaplama yapıldığı zaman 6000 litre civarına denk gelmektedir.Kullanım hayatı tabikide kullanıma bağlı şekilde değişmektedir.yetersiz kullandığınız süre bu filtrenin hayatı 1 seneye kadar gidebilmektedir fakat 1 seneden sonra bu filtreyi kesinlikle kullanmayınız bundan sonra filtrenin ömrü bitmiş anlamına gelmektedir.