16 Nisan 2017 Pazar

Membran filtre nedir?
Mmembran filtre çok küçük gözeneklere sahiptir. Milimetrenin on milyonda biri küçüklüğünde hücrelere sahip olan membran filtre su arıtma cihazları için ana filtreleme sistemidir. Suyun sertliğini düzenler ve suyu molekül düzeyinde filtre ederek, suyunuzda bulunabilecek ve sağlık açısından son derece zararlı olabilecek kirletici öğeleri arındırır.

Membrandan geçen suyun bir kısmı temizleme işlemi sırasında kanalizasyona atılmaktadır. Mmembranın içinde bulunan zarlar sarmal şekildedir ve kat kat üst üstedir. Kullanıma bağlı olarak genellikle ömrü ortalama 35000 litre civarıdır.
Membrana gelen su, bir önceki temizleme filtreleri tarafından kaba pisliklerinden arınmış olmalıdır. Bu yüzden arıtma sistemlerinde membrandan öncelikle çeşitli filtreler bulunur. Ekseriyetle bu filtreler bağlantı sırasıyla sediment filtre, karbon filtre ve 1 micron sediment filtre sistemleridir.
Bazı firmalar kullanım amacına göre 5 mikron sediment filtrenin akabinde iki tane karbon filtre kullanmayı arzu etmektedir.


Membrandan sisteminden geçen su  doğrudan tüketmeye hazır halde değildir. Burada Pos karbon yada tatlandırıcı filtre devreye girer ve sudaki hoş olmayan lezzet ve kokuları temizler ve suyu sağlıklı içme niteliğine ulaştırır.
Anlaşılacağı üzere su arıtma sisteminin tam merkezinde membran vardır. Membran filtreden önceki ve sonraki etaplar, membranın üretim niteliğini ve kullanım ömrünü güçlendiren destekçi unsurlardır.
Bu sebeple bir arıtma makinası satın alırken veyahut sahip olduğunuz arıtma makinasının filtrelerini değiştirirken hangi marka membranı kullandığınıza önemle dikkat etmelisiniz. Ayrıca membran filtreyi muhafaza etmek için hausingleri 6 ayda bir yenilemeyi aklınızdan çıkarmamalısınız.
Membran alırken fiyatından çok niteliğine dikkat etmek hem keseyi hem de sağlığı müdafa eden   akıllıca yaklaşım olacaktır.


Ana filtre gözenekleri 5 angström denen ölçü biriminden daha ufak olan P şeklinde yarı geçirgen bir hücrelerin (çarşaf) içi delikli bir silindirin çevresine sarımlanması ile ortaya çıkar. Membran bir giriş 2 çıkışı bulunan filtre kabı ile birlikte kullanılır. Membran kabının çıkışlarından birisi temiz su bir öteki atık su çıkışı şekilde nitelendirilir.

Basınç ile membran sarmalına giren su bir ucu kapalı olan borudan geçemez ve P geçirgen zarın yüzeyinde dolanmak mecburiyetinde kalır, bu esnada zarın deliklerinden sırf su molekülleri aşarak borunun deliklerinde toplanır ve membran kabının temiz su çıkışından dışarı çıkar. Geçemeyen unsurlar yüzeyden akarak membran kabının atık su çıkışından gidere atılır.
ana filtre kalitesi uygulanan çarşaf ve sarmalın sıkılığı ile doğru orantılı olarak değişir. membranlar da uygulanan çarşaf ve sarımlar memleketimiz deki oldukça çok membran dan daha üst fiyatta ürünlerdir. yurdumuzda genellikle kullanım yaşamı az olan çarşaf kalitesi düşük ve fahiş fiyata satılan alternatifler kullanılmaktadır, bunlar çoğunlukla altı ay ile 1yıl arasında kullanım sürelerini tamamlar ardında çarşaf gözenekleri dolduğu için aygıt ya su arıtmaz yahut arıtılan su kalitesini kaybeder.